دو زوج که پشت به یکدیگر ایستادند و دست به سینه و دل شکسته هستند و در حال فکر کردن به مشکلات زناشویی خود هستند.

رایج‌ترین مشکلات زناشویی کدامند؟

مشکلات زناشویی در برخی مواقع بیشتر زوجین را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ به جرأت می‌توان گفت همه آنها. با این اوصاف، مهم نیست که مشکلات زوجین چقدر جدی یا پیش پا افتاده به نظر برسد، در بیشتر مواقع شما می‌توانید برای داشتن ازدواجی موفق و رابطه‌ای سالم مسیر با هم همکاری کنید.

مهمترین چیزی که باید بدانید این است که اختلافات و مشکلات زناشویی کاملا طبیعی و رایج است، با اینکه برخی اوقات به نظر می‌رسد تنها شما هستید که این اختلافات را و تلخ کامی‌ها را تجربه می‌کند. خوب است بدانید که اکثر مشکلات زوحین به کمک مشاوره و تراپی قابل حل هستند و همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که زوج درمانی برای حدود 70 درصد از زوج هایی که آن را امتحان می‌کنند موثر است.

برای آشنایی با انواع مشکلات زناشویی به خواندن ادامه دهید. همچنین راه‌ حل‌هایی را که می‌توانید برای ایجاد پیوندی عمیق‌تر با شریک زندگی‌تان، از جمله مشاوره ازدواج، امتحان کنید را بررسی خواهیم کرد. در نظر داشته باشید اگر شما و همسرتان با مشکلات مختلفی روبرو هستید، نه تنها هستید و نه آخر خط است.

آیا مشکلات زناشویی در ازدواج طبیعی است؟

مشکلات زوجین

به طور معمول، ازدواج شامل پیوند افراد بسیار متفاوت است، بنابراین در هر ازدواجی مشکلاتی وجود خواهد داشت. جدیت مشکلات می‌تواند در هر ازدواج متفاوت باشد، اما همه با زمان های چالش برانگیزی مواجه خواهند شد. در واقع چیزی که می‌خواهیم بگوییم این است که:

“تقریباً همه زوج ها در مراحل مختلف رابطه و زندگی مشترک خود با مشکلات زناشویی مواجه خواهند شد. زوج‌هایی که دارای پیوند قوی و ارتباطات مؤثر هستند، می‌دانند چگونه روی مسائل و مشکلات خود کار کنند و حتی از سخت‌ترین و چالش‌برانگیزترین موانع نیز جان سالم به در ببرند.”

با اینکه برخی از مسائل زناشویی باعث ناامیدی و رنجش می‌شوند، اما اگر هر دو طرف مایل به مبارزه برای نگهداری و پایداری رابطه باشند، می‌توانند از آنها عبور کنند.

بیایید 12 مورد از رایج‌ترین مشکلات زوجین را مرور کنیم و با تکنیک‌هایی آشنا شویم تا قبل از اینکه آسیب‌های جبران‌ناپذیری به رابطه ما وارد شود، مشکلات را برطرف کنیم.

12 تا از انواع مشکلات زناشویی رایج

مشکلات زناشویی اکثرا ناشی از ارتباطات ضعیف، عدم صمیمیت، مشکلات مالی و از هم گسیختگی است؛ زیرا در مسیر، زندگی پیچ و خم های متفاوتی را به خود می‌گیرد. اگر متوجه شدید که رابطه یا ازدواج شما به یک مشکل سخت برخورد کرده است، اما هم شما و هم همسرتان مایل به ایجاد برخی تغییرات ضروری هستید، می‌توانید تقریباً هر منبع تنش را  پیدا و آن را دفع کنید.

مشاوره آنلاین ازدواج

رابطه خود را با کمک یک مشاور ازدواج مجرب و دارای مجوز، در خانه و در زمان مناسب خود تقویت کنید.

1. عدم ارتباط

ارتباط ضعیف یکی از مسائل رایج زناشویی است. بسیاری از زوجین به جای اینکه بخواهند در مورد مشکلات یا دغدغه‌های خود صحبت کنند و آنها را حل کنند، مشکلات خود را کنار می‌گذارند یا نادیده می‌گیرند. آنها ممکن است در مسیر و رابطه خود در شرایطی رنج بخش قرار بگیرند و حتی اجازه دهند این رنجش ادامه پیدا کند.

وقتی چالش‌های جدید در زندگی به وجود می‌آیند، افرادی که فاقد مهارت‌های ارتباطی برای مذاکره صحیح در مورد قوانین جدید هستند به رابطه و پیوند خود آسیب می‌زنند.

“مشکلات ارتباطی به عنوان مثال: مشکل در گوش دادن و درک کردن، مشکل در تصدی مالکیت، و مشکل در رزرو زمان و مکان برای داشتن مکالمات سالم به مرگ یک رابطه سرعت می‌بخشد.

اگر این موضوع در رابطه شما صادق است، و می خواهید یاد بگیرید که چگونه در رابطه خود با همسرتان موثرتر ارتباط برقرار کنید، با شنونده خوبی بودن شروع کنید و همسرتان را تشویق کنید که احساسات خود را ابراز کند و از دغدغه‌هایش را توصیف کند. ارتباط مهارتی است که برای هر رابطه ای مفید و همچنین ضروری است.

2. عدم صمیمیت

رابطه جنسی برای سلامت یک ازدواج مهم است با این حال، بسیاری از زوج‌ها به دلیل مسائل عاطفی، مشکلات پزشکی، استرس‌های مالی یا سایر عوامل استرس‌زای زندگی، یا اینکه همه چیز به هم ریخته به‌نظر می‌رسد، علاقه خود را به صمیمیت و ارتباط جنسی از دست می‌دهند.

مشکلات جنسی به عنوان مثال: زمانی که زوج ها دیدگاه های متفاوتی در مورد شدت و میزان فراوانی جنسی در ازدواج خود دارند همچون عدم ارتباط سبب جدایی و حتی طلاق عاطفی می‌شود.

اگر می‌خواهید یک ازدواج عاشقانه و سالم را حفظ کنید، باید تمایل داشته باشید که صمیمیت فیزیکی را در اولویت قرار دهید. یادگیری صحبت در مورد صمیمیت با همسر مرحله اول است. در مورد خواسته ها، نگرانی ها و هر چیز دیگری که مرتبط با رابطه جنسی است که ممکن است به ارتباط صمیمانه شما آسیب برساند، آشکارا صحبت کنید.

در میان گذاشتن نیازهای جنسی خود با همسرتان ممکن است احساس ناخوشایندی یا خودخواهانه به همراه داشته باشید، اما یک رابطه فیزیکی بخش مهمی از ازدواج شما است. با به اشتراک گذاشتن احساسات خود، تنها به این معناست که شما صادق هستید و سعی می‌کنید رابطه خود را با شریک زندگی خود تقویت کنید.

3. مراحل مختلف زندگی

قرار گرفتن در مراحل مختلف زندگی باعث ایجاد یک سری مشکلات در یک رابطه می‌شود. چه به دلیل اختلاف سنی باشد، چه به دلیل دوری از یکدیگر، یا از نظر علایق و اهداف زندگی دور شدن از یکدیگر. وقتی با شریک زندگی خود ارتباط برقرار نمی‌کنید، می توانید تأثیر آن را روی رابطه خود احساس کنید.

مهم است که رابطه خود را در اولویت قرار دهید. قرار ملاقات‌های منظم، انجام کارهایی که طرف مقابل دوست دارد و کشف سرگرمی‌های جدید با هم، همه راه‌های عالی برای برقراری ارتباط مجدد و غلبه بر فاصله‌ای است که در مراحل مختلف زندگی ایجاد می‌شود.

4. خیانت‌

خیانت یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که متاسفانه زوجین تجربه می‌کنند. خیانت، همیشه در مورد خیانت فیزیکی نیست؛ گاهی می تواند با ارتباطات عاطفی با فردی خارج از ازدواج مشخص شود. خیانت می‌واند برای هر ازدواج و رابطه‌ای مخرب باشد، زیرا به شدت اعتمادی را که رابطه شما بر آن استوار است مختل می‌کند.

در حالی که این درست است که بسیاری از زوجین نمی‌توانند بر خیانت غلبه کنند و رابطه خود را نجات دهند، اما غیر ممکن هم نیست. اگر می‌خواهید از بی وفایی یک نفر شفا پیدا کنید، فقط بدانید که این کار به درک، کار و تلاش زیادی نیاز دارد. زوجین برای بخشش و رفع مشکلات اعتماد در یک رابطه پس از خیانت، باید سخت تلاش کنند.

فاصله عاطفی یا همان طلاق عاطفی مقدمه ای برای خیانت است، بنابراین اگر احساس می‌کنید که فاصله عاطفی یا جنسی شما را به سمت افکار خیانت سوق می‌دهد، سعی کنید با همسرتان صادق باشید. درباره نشانه های فاصله‌ عاطفی در مقاله طلاق عاطفی چیست و ۳ نشانه آن بیشتر بخوانید.

اگر در حال حاضر با یک مورد خیانت فیزیکی یا عاطفی روبرو هستید، تا آنجا که می‌توانید صادقانه و درک درستی از موقعیت داشته باشید.

5. حسادت

کمی حسادت اینجا و آنجا طبیعی است، اما حسادت بیش از حد می‌تواند ازدواج را به یک جنگ وحشتناک روزانه تبدیل کند. افرادی که دائماً حسود هستند یا به اصطلاح غیرتی هستند، معمولاً کنترل‌کننده، عصبانی و سرسخت هستند.

در بسیاری از موارد، آنها فاقد عزت نفس هستند و از مسائل دلبستگی دوران کودکی رنج می‌برند. اگر شما یا همسرتان به طور مرتب حسادت می‌کنید، ممکن است بخواهید به دنبال تراپی باشید. گاهی اوقات، کمک حرفه ای بسیار ضروری است.

اگر با همسری دائماً حسود سر و کار دارید، به این موضوع توجه کنید و به دنبال کمک یک مشاور ازدواج مجرب باشید، زیرا ممکن است شرایط عاطفی عمیق تری در بازی وجود داشته باشد.

6. کسالت

یکنواختی تکرار روزانه یک فعالیت مشابه یا روتین‌های تکراری با یک فرد ممکن است برای برخی از زوجین بسیار زیاد شود. اگر رابطه شما خیلی حوصله سر بر و بی خیال شده است، روایت را تغییر دهید. برخی از فعالیت‌های جدید هیجان انگیز را معرفی کنید که می‌تواند انرژی و صمیمیت را به ازدواج شما بازگرداند.

ارتباط گرفتن می‌تواند در اینجا کمک کند. اگر احساس بی حوصلگی می‌کنید، ناامیدی های خود را با همسرتان در میان بگذارید و راه های سرگرم کننده و خلاقانه ای برای بازگرداندن شور و زندگی به رابطه، ابداع کنید. با هم به یک سرگرمی بپردازید، ورزش را شروع کنید، یا شب‌های منظمی را برای تجدید قوا برنامه ریزی کنید.

7. بی احترامی به مرزها

زوج های متاهل باید افرادی متمایز باقی بمانند که استعدادها و توانایی های یکدیگر را قدردانی کرده و از یکدیگر حمایت می‌کنند. هیچ کس نه دوست دارد و نه می‌خواهد که تحت کنترل باشد یا دوست ندارد به او گفته شود که چه کاری انجام دهد، چگونه لباس بپوشد یا پول خود را کجا خرج کند.

ازدواج پیوند بین دو نفر است که می‌خواهند زندگی را برای یکدیگر بهتر و حتی ساده‌تر کنند. اگر از مرزهای شریک زندگی خود فراتر بروید، می‌تواند اعتمادی را که رابطه شما بر آن استوار است، از بین ببرد. به یکدیگر فضا و آزادی بدهید تا بدون قضاوت به صورت فردی عمل کنید.

اگر احساس می‌کنید که در ازدواج خود آزادی را از دست داده اید، این یک پرچم قرمز است. راه‌هایی بیابید که زمان و مکان برای خود داشته باشیدو برای خود فضا بخرید و مطمئن شوید که مرزهای رابطه سالم را به وضوح با شریک زندگی خود در میان بگذارید.

8. استرس

استرس و اضطراب در بزرگسالی رایج است. استرس ناشی از روابط، مسئولیت‌های حرفه‌ای، والدین و نگرانی‌های مالی می‌تواند در نحوه ارتباط شما با شریک زندگی‌تان تاثیر بگذارد و حتی اختلال ایجاد کند.

این می‌تواند رابطه شما را به شدت تغییر دهد، و معمولا به سوی بدتر شدن تغییر می‌دهد. یادگیری مدیریت استرس به روش‌های سالم و سازنده می‌تواند به شما کمک کند تا در زمان‌های استرس‌آوری که در طول ازدواج با آن‌ها مواجه می‌شوید، عبور کنید.

درباره مدیریت استرس و اضطراب درمفاله ۷ روش درمان اضطراب بیشتر بخوانید.

در نظر داشته باشید که مدیریت استرس چیزی است که می‌توانید در تمام زمینه‌های زندگی خود اعمال کنید، نه فقط ازدواج. یافتن راه‌هایی برای کاهش فشار و اینکه اجازه ندهید استرس، شما را تحت تأثیر قرار دهد، ازدواج شما را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

خاطره نویسی، ورزش کردن، انجام یوگا، خلاق بودن، مطالعه و پیاده روی در فضای باز همه می‌توانند راه های موثری برای مدیریت استرس باشند. پیدا کردن کارهایی که می‌توانید همراه با شریک زندگی خود انجام دهید حتی یک امتیاز اضافی دارند!

9. عقاید و باورهای متفاوت

اختلاف نظرهای عمده در مورد مذهب، سیاست، تربیت فرزند و تعریف اولیه درست و نادرست می‌تواند باعث ایجاد اختلالات جدی در پیوند زناشویی شود. همه ما با اخلاقیات، ارزش‌ها، باورها و اهداف منحصربه‌فرد به‌طور متفاوتی بزرگ شده‌ایم، اما اگر دیدگاه‌های متفاوتی بین شما و همسرتان وجود داشته باشد، نیاز به ارتباط و تفاهم مؤثر برای حل مسائل و حفظ ازدواج است.

غلبه بر اختلافات بزرگ در ارزش‌ها ممکن است دشوار باشد، اما قبل از اتخاذ هر گونه تصمیم جدی ارزش یک گفتگوی صادقانه را دارد.

یادگیری بیشتر در مورد اینکه ارزش ها از کجا آمده‌اند می‌تواند گامی مهم در جهت مسیر درست باشد. مشاوره  همچنین می‌تواند در هدایت مکالمات دشوار و تلاش برای یافتن زمینه‌های مشترک در مورد ارزش‌ها تاثیرگذار باشد. یک مشاور بی طرف می‌تواند اطمینان حاصل کند که بحث ها سازنده و محترمانه است و از ایجاد بحث‌های غیر ضروری جلوگیری کند.

10. مشکلات مالی

ضرب المثلی و یا اصطلاحی وجود دارد که همه ما شنیده‌ایم: پول مشکلات را حل نمی‌کند. حتی برای زوج هایی که به اندازه کافی از آن برخوردارند، به نظر می‌رسد بحث‌های مالی و در ارتباط با پول هر از گاهی در هر رابطه‌ای اجتناب ناپذیر است.

مشکلات مالی برای مثال: می‌تواند این باشد که یک نفر کل هزینه مخارج را تامین و از رابطه حمایت مالی می‌کند یا در یافتن تعادل سالم بین هزینه کردن و صرفه جویی مشکل دارد.

شریک زندگی شما ممکن است بخواهد زمانی که شما می‌خواهید پول خود را پس انداز کنید، پول خرج کند. ممکن است در مورد نحوه سرمایه گذاری ایده‌های متفاوتی داشته باشید.

مانند بسیاری از دیگر از مشکلات زناشویی و مسائل ازدواج، ارتباطات کلید پیروزی در اینجاست. به طور معمول بنشینید و در مورد مسائل مالی، اهداف آینده و سایر عوامل مرتبط که تعیین می‌کنند پول خود را به عنوان یک زوج متاهل چگونه خرج کنید، بحث کنید.

شما می‌توانید یک تاریخ حساب کتاب ماهانه با شریک زندگی خود انتخاب کنید. بنشینید و مخارج ماه را بررسی کنید و در مورد نحوه خرج کردن پول در آینده بحث کنید. امور مالی چیزی است که باید به طور مرتب به آن توجه شود. این عادت را تبدیل به روتینی کنید که با همسر خود به اشتراک می‌گذارید. از این روش استفاده کنید تا هر دو احساس کنید تصمیمات مالی با هم گرفته می‌شوند.

11. ضربه یا اندوه

تجربه رویدادها یا موقعیت‌های آسیب زا می‌تواند بر هر رابطه یا زندگی زناشویی تأثیر بگذارد. از آنجا که این شرایط می‌توانند زندگی را تغییر دهند، تروما و اندوه می‌توانند حتی ازدواج های سالم و قوی را به چالش بکشند.

به یاد داشته باشید که غم و اندوه برای هر کسی متفاوت است. نحوه سوگواری شما ممکن است با نحوه پردازش شریک زندگی شما با مسائل کاملا متفاوت باشد.

به یکدیگر فضا، شفقت و زمان بدهید و از کمک گرفتن نترسید. سوگ درمانی می‌تواند در مقابله با فقدان موثر باشد. هیچ یک از ما نمی‌دانیم که چگونه به طور طبیعی از تروما عبور کنیم گرفتن کمک از یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند در بهبودی، هم شخصا و هم در رابطه شما مؤثر باشد.

12. رسانه های اجتماعی

ما در عصر جالبی زندگی می‌کنیم، جایی که برقراری ارتباط مجدد با افراد گذشته‌مان به سادگی ورود به یک پلتفرم رسانه‌های اجتماعی و تایپ کردن یک اسم است. اگر استفاده از رسانه‌های اجتماعی در روابط شما تداخل ایجاد می‌کند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آنچه را که برایتان مهم است، متوقف کرده و دوباره ارزیابی کنید.

نه تنها رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به طور بالقوه روابط ناسالم را تشویق کنند، بلکه می‌توانند حواس‌پرتی بوجود آورند و افراد را نیز منحرف کنند که از گذراندن زمان با کیفیت با هم جلوگیری کنند.

اگر در رابطه شما رسانه‌های اجتماعی به مشکل تبدیل شده‌اند، دستورالعمل هایی را برای بررسی حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود تنظیم کنید. به عنوان مثال، شاید شما و همسرتان موافق باشید که در حالی که با هم به اتاق خواب می‌روید و برای خواب آماده می‌شوید، در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشید یا حتی از موبایل‌های خود استفاده نکنید.

مشاور ازدواج مناسب خود را پیدا کنید

تا زمانی که زوجین زودتر از موعد که با این مشکلات برخورد کردند آن را تشخیص دهند، می‌توانند از مشکلات بزرگ‌تر در آینده جلوگیری کنند. هر زوجی که ازدواجشان در آزمون زمان مقاومت کند و شکست نخورده باشد، می‌داند که مشکلات زناشویی فقط یک واقعیت زندگی است. این که چگونه با آنها رفتار می‌شود این آزمون واقعی است.

یکی از اولین گام ها برای نجات ازدواج خود (یا اینکه چگونه یک رابطه شکسته را درست کنید) شناسایی علل آن است. بسیاری از مشکلات ازدواج را می‌توان با برقراری ارتباط دقیق، گوش دادن دقیق، و تمایل متقابل برای عبور از مسائلی که با آن روبرو هستید حل کرد.

البته، در برخی موارد، به نظر می‌رسد که زوج ها به تنهایی نمی‌توانند مشکل مشترک را پیدا کنند. در این مواقع بهتر است به دنبال مشاوره ازدواج باشید. این زمانی است که کمک حرفه ای از یک مشاور یا درمانگر توانمند می‌تواند یک تغییر بازی باشد که همه این مشکلات را می‌توان با کمک آن حل کرد.

گفتار درمانی فردی یا زوجی ابزار قدرتمندی است که می‌تواند به شما کمک کند مهارت هایی را که برای غلبه بر تقریباً هر مشکلی در هر ازدواجی نیاز دارید، به دست آورید. جلسات مشاوره ممکن است کمکی به حل فوری همه مسائل نکند، اما پایه و اساس یک ازدواج سالم را ایجاد می‌کند.

درباره مشاوره ازدواج و زوج درمانی در مقاله بهترین مشاور ازدواج مشهد بیشتر بخوانید.

اگر فکر می کنید که رابطه شما نیامند کمک یک مشاور مجرب است، درمان غیر حضوری می‌تواند راه آسانی برای شروع باشد. یک مشاور می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا راهبردهایی را برای غلبه بر انواع مشکلات زوجین رایجی که در اینجا در مورد آنها صحبت کردیم، یا هر چیز دیگری که ممکن است در ازدواج خود با آن مواجه شوید، ایجاد کنید.

مشاور مشکلات زوجین در کلینیک ما‌‌

با مشاورین ازدواج ما بیشتر آشنا شوید.

همچنین شما در کلینیک روانشناسی کریمی نسب می‌توانید شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۲ تا ۱ ظهر به صورت رایگان با مشاوران ما صحبت کنید.


در نظر داشته باشید که مشکلات زناشویی کاملا رایج و طبیعی هستند، فقط برای حل آنها شما نیاز به صبر، تلاش و اشتیاق دارید.

منبع:

به اشتراک گذاشتن این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *