فردی در یک جلسه هیپنوتراپی با یک روانشناس است.

هیپنوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

هیپنوتراپی یک نوع درمان است که فرد را وارد یک حالت افزایش تمرکز و توجه متمرکز می‌کند. هیپنوتیزم با هدایت یک هیپنوتراپیست آموزش دیده، به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به پیشنهادات برای ایجاد تغییرات سالم در ادراکات، احساسات، عواطف، خاطرات، افکار یا رفتارهای خود بازتر باشید.

هیپنوتراپی چیست؟

هیپنوتراپی که هیپنوتیزم نیز نامیده می‌شود، یک حالت آرامش عمیق و توجه متمرکز است. این یک نوع درمان و دراروی ذهن و بدن است.

یک هیپنوتراپیست آموزش دیده و دارای گواهینامه شما را با نشانه های کلامی، تکرار و تصویرسازی شما را به سمت این وضعیت تمرکز عمیق و آرامش راهنمایی می‌کند.

هنگامی که تحت هیپنوتیزم هستید، این سطح شدید تمرکز و توجه به شما اجازه می‌دهد تا حواس‌پرتی‌های معمولی را نادیده بگیرید و نسبت به پیشنهادات هدایت‌شده برای ایجاد تغییراتی برای بهبود سلامت خود بازتر باشید.

هیپنوتیزم چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد هیپنوتیزم به طور کامل درک نشده است. با این حال، معمولاً اعتقاد بر این است که در  این حالت عمیق تمرکز و آرامش که با هیپنوتیزم به دست می‌آید:

 • ذهن خودآگاه شما آرام شده است.
 • شما می‌توانید بخشی از مغز خود که در آن افکار، باورها، ادراکات، احساسات، عواطف، حافظه و رفتارهای شما سرچشمه می‌گیرند، هدف بگیرید.
 • در این حالت، شما با هیپنوتراپیست خود بازتر هستید تا به شما کمک کند افکار ناخودآگاهی را که رفتار فعلی شما را هدایت می‌کنند، اصلاح یا جایگزین کنید.

برخی از افکار رایج در مورد هیپنوتیزم چیست؟

1. هیپنوتیزم واقعی نیست و یک نوع سرگرمی است.

هیپنوتیزم یک عمل صحنه ای یا یک عمل جادویی نیست. هیپنوتراپی بالینی نوعی درمان پزشکی است که اغلب به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل رویکردهای پزشکی سنتی است، استفاده می‌شود.

2. وقتی هیپنوتیزم می‌شوید هوشیاری خود را از دست می‌دهید یا دچار فراموشی می‌شوید.

اکثر مردم همه چیزهایی که در طول هیپنوتراپی اتفاق می‌افتد را به یاد می‌آورند. شما از اینکه چه کسی هستید، کجا هستید آگاه می شوید و آنچه را که در طول جلسه هیپنوتیزم اتفاق افتاد را به یاد می‌آورید.

3. زمانی که هیپنوتیزم می‌شوید تحت کنترل هیپنوتراپیست خود هستید.

هیپنوتیزم کننده یا هیپنوتراپیست شما  درواقع هیپنوتیزم را هدایت می‌کند، اما هیپنوتیزم کاری است که شما برای خودتان انجام می‌دهید، و نمی‌توان کاری را که برخلاف میل شما است انجام داد.

هیچ اطلاعاتی را که می‌خواستید مخفی بماند را فاش نخواهید کرد. شما کنترل رفتار خود را از دست نمی‌دهید. هیپنوتیزم تجربه پیشنهادات را آسان‌تر می‌کند، اما شما را مجبور به داشتن تجربیات خاصی نمی‌کند.

4. هیپنوتیزم چیزی جز خواب عمیق نیست.

هیپنوتیزم خواب نیست برخی از اشکال عمیق‌تر هیپنوتیزم وجود دارند که می‌توانند شما را فرورفته در خواب به نظر برسانند، زیرا بدن شما بسیار ساکن و ساکت است، اما شما خواب نیستید.

هیپنوتیزم چه کاربردهایی دارد؟

هیپنوتراپیست

هیپنوتیزم درمانی ممکن است به درمان تعدادی از شرایط پزشکی که در آن عوامل روانی بر علائم فیزیکی تأثیر می‌گذارد، کمک کند.

کاربردهای رایج هیپنوتراپی برای عوامل روانپزشکی عبارتند از:

 1.  درمان استرس و اضطراب، به ویژه قبل از اقدامات پزشکی یا دندانپزشکی؛ موارد وحشت زدگی؛ و سندرم استرس پس از سانحه (PTSD).
 2. فوبیاها
 3. اختلال پانیک
 4. مسائل کنترل رفتار، از جمله ترک سیگار، کاهش وزن و شب ادراری (شب ادراری).

کاربردهای رایج پزشکی عبارتند از:

 1. بی‌خوابی
 2. آسم
 3. گرگرفتگی در دوران یائسگی
 4. اختلالات گوارشی، از جمله سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
 5. کنترل درد، از جمله بعد از جراحی، زایمان، سرطان، فیبرومیالژیا، سوختگی و سردرد (میگرن و تنش)
 6. بیماری های پوستی، از جمله زگیل و پسوریازیس
 7. عوارض جانبی شیمی درمانی سرطان یا پرتودرمانی، از جمله تهوع و استفراغ

هیپنوتیزم برای استفاده در این شرایط و بسیاری دیگر از شرایط پزشکی همچنان مورد بررسی قرار می گیرد.

تجربه کسانی که هیپنوتیزم شدن

مردم هیپنوتیزم را به روش های مختلفی توصیف می‌کنند. ممکن است احساس کنید که در “جایی خاص” قرار گرفته اید یا در حالت خلسه مانند هستید، آنقدر متمرکز شده‌اید که بتوانید جلوی حواس پرتی اطراف را بگیرید.

آیا تا به حال آنقدر روی یک برنامه تلویزیونی متمرکز شده‌اید یا آنقدر در یک کتاب خوب گیر کرده‌اید که صحبت های خانواده‌تان در اطرافتان یا حتی پارس کردن سگتان را نشنیده باشید؟

این تجربه تا حدودی شبیه احساسی است که ممکن است هنگام هیپنوتیزم داشته باشید. بسیاری از مردم می‌گویند که با وجود افزایش تمرکز، احساس آرامش می‌کنند. اکثر آنها آن را به عنوان یک تجربه خوشایند توصیف کردند.

معمولاً در طول جلسه هیپنوتیزم چه اتفاقی می‌افتد؟

چهار مرحله در هیپنوتراپی وجود دارد: القاء، عمیق شدن، پیشنهادات و خروج.

1. القاء

در این مرحله، شما شروع به احساس آرامش می‌کنید، توجه خود را متمرکز می‌کنید و حواس پرتی ها را نادیده می‌گیرید.

هیپنوتراپیست، شما را در این مرحله با تکنیک‌های خاصی مانند تنفس کنترل‌شده یا آرام‌سازی پیشرونده عضلانی (سفت کردن ماهیچه‌ها در حین نفس کشیدن و شل کردن عضلات در حین بازدم، راهنمایی می‌کند.) یا روی یک تصویر بصری تمرکز کنید.

2. عمیق تر شدن

در این مرحله، درواقع ادامه مرحله اول است و آرامش و تمرکز شما را به سطح عمیق‌تری هدایت می‌کند. این مرحله اغلب شامل شمارش معکوس یا استفاده از تصاویر نزولی مشابه مانند پایین رفتن از پله‌ها یا فرو رفتن آرام‌تر و عمیق‌تر در یک تخت راحت است.

هدف از این مرحله متمرکز شدن بیشتر شما و افزایش میزان باز بودن شما برای پیشنهادات و آماده کردن شما برای مرحله بعدی است.

3. پیشنهادات

این مرحله برای  ایجاد تغییرات واقعی در تجربه، رفتار یا ادراک شما است. هیپنوتراپیست شما از تصاویر و لحنی که با دقت انتخاب شده است استفاده خواهد کرد. پیشنهادها معمولاً متمرکز بر علائم (برای رفع علائم یک مشکل مثل اضطراب) یا اکتشافی (برای کشف تجربیات مرتبط با شروع علائم) هستند.

تغییرات پیشنهادی ممکن است درباره ادراک، احساس، عواطف، حافظه، فکر یا رفتار متمرکز باشد.

به عنوان مثال برای ترک سیگار، می‌آموزید که محرک‌های خود را برای تمایل به سیگار شناسایی کنید، راه‌های مثبت تغییر را بیاموزید، منابع را برای ایجاد تغییر درک کنید، الگوی خود را مختل کنید، واکنش و عملکردی بهتر را به آن اضافه کنید، تفاوت را متوجه شوید و رفتار تغییر یافته را دنبال کنید.

ممکن است تشویق شوید که خود “قدیمی” خود را با ریه های سیاه در آینه ای در پشت خود ببینید و خود “جدید” را سالم با ریه های تمیز در آینه جلویی ببینید. سپس راهنمایی خواهید شد که کدام مدل از خود را بیشتر دوست دارید و به سمت آن قدم بردارید.

4. خروج

در این مرحله از هیپنوتیزم خارج می‌شوید. هیپنوتراپیست شما ممکن است از  روش های معکوس عمیق‌کننده‌ استفاده کند، مثلاً به شما پیشنهاد دهد که از پله‌ها بالا روید یا اعداد را برعکس بشمارید.

آیا از هیپنوتیزم به عنوان تنها درمان استفاده می‌شود؟

هیپنوتیزم معمولاً همراه با سایر درمان ها و تراپی ها، به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی کامل استفاده می‌شود. تصمیم به استفاده از هیپنوتیزم درمانی در یک محیط بالینی به عنوان تنها درمان یا به عنوان یک درمان اضافی در روان درمانی یا طب سنتی با مشورت یک متخصص واجد شرایط که در مورد استفاده و محدودیت های هیپنوتیزم آموزش دیده است، تصمیم گرفته می‌شود.

بهترین راه برای استفاده از این نوع درمان مشورت با یک تراپیست خوب است، که او تشخیص بدهد که آیا به این نوع درمان نیاز دارید یا CBT برای شما بهتر جواب خواهد داد. درباره انواع تراپی در مقاله تراپی چیست و چرا خوبه و ۴ نوع آن  بیشتر بخوانید.

طول معمول جلسات درمان با هیپنوتیزم چقدر است؟

طول معمولی برای این جلسات وجود ندارد. بسته به شدت و میزان مشکل، درمان متفاوت است. هیپنوتیزم درمانی ممکن است حتی چندین جلسه طول بکشد.

آیا هیپنوتیزم درمانی موثر است؟

علیرغم استفاده از هیپنوتیزم از دهه 1700، هیپنوتیزم درمانی همچنان در جامعه پزشکی بدبین است. با این حال در این عصر، در حال تبدیل شدن به یک شکل درمان پذیرفته شده و شناخته شده تر است. همچنین تعداد متخصصان پزشکی معتبر و دارای مجوز که هیپنوتیزم درمانی را در عمل خود به کار می برند در حال افزایش است.

شواهد علمی حاکی از مزایای هیپنوتیزم درمانی محدود بوده است، اما در حال رشد است. برخی از مطالعات نتایج “امیدبخش” را نشان می‌دهند یا “ممکن است در نتیجه گیری مفید باشند”. قوی‌ترین شواهدی که از استفاده از درمان‌های هیپنوتیزمی حمایت می‌کند، از تحقیقات در مورد هیپنوتیزم برای درمان درد، IBS و علائم PTSD ناشی می‌شود.

بیشتر انجمن‌ها و سازمان‌های پزشکی بیان می‌کنند که برای نتیجه‌گیری معنی‌دار در مورد اثربخشی هیپنوتیزم به مطالعات بیشتری نیاز است.

آیا هر کسی می‌تواند هیپنوتیزم شود؟

هر فردی در داشتن توانایی هیپنوتیزم شدن متفاوت است. ترس یا نگرانی فرد در مورد هیپنوتیزم ممکن است در توانایی هیپنوتیزم شدن او اختلال ایجاد کند.

چه نوع افرادی بیشتر از هیپنوتیزم سود می‌برند؟

شخصی که بیشتر سود می‌برد، شخصی است که انگیزه بالایی برای غلبه بر یک مسئله دارد. مانند هر درمان دیگری، هیپنوتیزم ممکن است برای شرایط خاص یا در افراد خاص مفیدتر واقع شود، اما همچنین می‌تواند برای برخی از افراد مفید نباشد.

آیا هیپنوتیزم درمانی برای برخی افراد یا در شرایط خاص نامناسب باشد؟

هیپنوتیزم ممکن است برای افرادی که مشکلات روانی شدیدی دارند، مانند علائم روان پریشی، از جمله توهم و هذیان، مناسب نباشد. همچنین ممکن است برای افرادی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می‌کنند نامناسب باشد.

استفاده از هیپنوتیزم برای بازیابی حافظه تا حد زیادی توسط تحقیقات پشتیبانی نشده است. همچنین در مورد استفاده از آن در مدیریت رویدادهای استرس زا از اوایل زندگی احتیاط می‌شود. استفاده از هیپنوتیزم در این مواقع ممکن است خاطرات نادرستی ایجاد کند، به خصوص اگر پیشنهادات ناخواسته داده شود و می‌تواند باعث ناراحتی و اضطراب بیشتری شود.

سوالات متداول

آیا هیپنوتیزم درمانی خطرناک است؟

این نوع درمان زمانی که توسط یک تراپیست آموزش دیده انجام می‌شود یک روش بی خطر است. هیپنوتیزم درمانی کنترل ذهن یا شستشوی مغزی نیست. درمانگر شما نمی‌تواند شما را وادار به انجام کاری شرم آور یا کاری کند که نمی‌خواهید انجام دهید.

آیا خود هیپنوتیزم امکان پذیر است؟

بله، تمرین خود هیپنوتیزم امکان پذیر است. تنفس عمیق، تصویرسازی، آرام سازی پیشرونده عضلانی و تکنیک های تمرکز حواس ممکن است مشابه جنبه های هیپنوتیزم عمل کنند. این می‌تواند به ویژه برای کنترل عوارض جانبی شیمی درمانی یا مدیریت مشکلات سلامتی مکرر مانند سردردهای میگرنی مفید باشد.

هیپنوتیزم خواب چیست؟

هیپنوتیزم خواب استفاده از این درمان برای مدیریت مشکلات خواب، مانند بی خوابی و اضطراب خواب است. البته این در مورد کمک به خواب شما در طول جلسه هیپنوتیزم نیست. در واقع هیپنوتیزم درمانی به شما کمک می‌کند تا روی مسائل اساسی که مانع از داشتن خواب با کیفیت شما می‌شود، کار کنید.

هیپنوتیزم خواب ممکن است همراه با درمان های دیگر مانند درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی استفاده شود. البته بهتر است قبل استفاده از هر نوع درمان درباره علل های این مشکل در مقاله علل بی خوابی شبانه چیست و نحوه درمان آن  بیشتر بخوانید.

چگونه یک هیپنوتراپیست خوب پیدا کنم؟

ابتدا به دنبال یک درمانگری متخصص باشید که در زمینه مراقبت های بهداشتی مانند پزشکی، دندانپزشکی، روانپزشکی، روانشناسی، مددکاری اجتماعی یا پرستاری به درستی آموزش دیده، دارای مجوز و اعتبار باشد.

این درمانگر باید آموزش‌های اضافی‌ای درباره تکنیک‌های هیپنوتیزم دیده باشد. هیپنوتیزم باید همراه با سلامت روان و آموزش پزشکی به عنوان یک درمان اضافی مورد استفاده قرار گیرد.

از هیپنوتراپیسیتی که می‌خواهید ببینید درباره آموزش، اعتبار و مجوز انجام هیپنوتیزم درمانی‌اش بپرسید. همچنین از آنها بپرسید که آیا در شرایطی که شما به دنبال مراقبت هستید، تجربه قبلی دارند یا خیر.

برای پیدا کردن یک هیپنوتراپیست در نزدیکی خود، می‌توانید با پزشک یا متخصص خود صحبت کنید یا از طریق وب سایت های انجمن هیپنوتیزم بالینی، یا دیگر مراکز معتبر و مرتبط تماس بگیرید بیشتر در اطراف خود جستجو کنید.

شما می خواهید درمانگری را پیدا کنید که با او احساس راحتی کنید و به او اعتماد کنید. اگر احساس می‌کنید که این روش درمان برای شما مناسب نیست، از امتحان یک نوع درمان دیگر دریغ نکنید.

آیا بیمه هزینه درمان هیپنوتیزم را پوشش می دهد؟

همیشه قبل از گرفتن نوبت قرار ملاقات خود با شرکت بیمه درمانی خود تماس بگیرید تا بپرسید آیا هیپنوتیزم درمانی یک مزیت تحت پوشش است یا خیر. بسیاری از شرکت های بیمه 50 تا 80 درصد هزینه این نوع درمان را در صورتی که توسط یک متخصص پزشکی مجاز انجام شود، پوشش می‌دهند.

هیپنوتیزم تغییری در آگاهی است که شما را قادر می‌سازد تا از افکار، احساسات، ادراکات، باورهای اصلی استفاده کنید – و با راهنمایی یک هیپنوتراپیست و درمانگر آموزش دیده، الگوی تفکر خود را برای مدیریت بهتر مشکلات سلامت جسمی و روانی خود تغییر دهید.

به یاد داشته باشید هیپنوتیزم درمانی برای همه مناسب نیست، اما ممکن است برای شما مفید باشد. این می‌تواند یک ابزار الحاقی قدرتمند و موفق برای سایر اشکال سنتی تر سلامت روان یا درمان پزشکی باشد.

اگر علاقه مند هستید، مطمئن شوید که آیا هیپنوتیزم درمانی برای مشکل شما موثر است یا خیر، یا اگر به دنبال یک هیپنوتراپیست خوب هستید از طریق دکمه زیر با منشی کلینیک روانشناسی کریمی نسب ارتباط بگیرید و از او برای مشکل خود کمک و مشاوره بگیرید.

منبع:

به اشتراک گذاشتن این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *